nerdworking | experience design

Information

This article was written on 09 Nov 2011, and is filled under works.

Current post is tagged

, , , , , , ,

Ses Etkileşimli Işıklar ve Sonsuz Matrix Diyarı

Aramıza yeni katılan Osman Koç’la birlikte ilk çalışmamız Minimüzikhol‘ün çağrısıyla oldu.

Mekan İstanbul’da dans edilebilecek nadir, aynı zamanda da ufak mekanlardan biri. Müdavimlerine eklenip azalan hareketli bir güruh elektronik müziğin tadını çıkartıyor.

Alana can katan ışıkları en son Onur Aynagöz bir elden geçirmiş, içeriden aydınlattığı prizmalara farklı görselleri sticker halinde yapıştırmış. Uzunca bir süre de öyle kalmışlardı. Yeni sezona girerken değişiklik arayışları çevrelerindeki arkadaşlarından destek alma fikrini doğurmuş. NERDWORKING ile iletişime geçtiler ve ne yapacağımızda karar kılınca işe koyulduk.

Varolan prizmaların üstünü söktük, Elif Demirci’nin yardımıyla görselleri hazırladık. Folyo kesim generative görselleri prizmaların üstüne sabaha kadar yapıştırdık. Her bir prizmanın içine de 1 power supply, 1 Aruduino Uno, 1 mikrofon ve 1′er metre şerit LED’ler kullandık.

Sesin yüksekliğine göre ışık değeri değişen prizmalar, belirli bir seviyeden sonra gelen beat’lere göre de renklerini değiştiriyorlar. Prizmalar farklı ebat ve lokasyonlarda oldukları için hızlı müziklerde dinamik, yavaş müziklerde de ortamın ritmine eşlik ederek parlıyorlar.

İşe başlamadan önce Osman Koç’la konuşurken mekanın karşılıklı duran aynaların arasına electroluminesant (EL) kabloları eklemeye karar verdik. 2 mm kalınlığındaki bu kabloların özelliği; içlerinden geçen frekans dolayısıyla halk arasında “TRON mavisi” dediğimiz parlaklıkta renk veriyor olmaları. Minimüzikhol’de biz de maviyi seçtik.

Her iki taraftaki aynaların arasına bu kabloları 2+2 grup halinde dikey ve yatay olarak yerleştirdik. Her biri 4 farklı senkronda animasyonlara sahip 4 kanalın ışık gücü de ayarlanabiliyor. En nihayetinde iki aynanın ışıklarını yaktığınızda izleyici sonsuz derinlikte ilerleyen bir matrix’le karşılaşıyor.

Minimüzikhol | Işık Tasarımı:

Işık Tasarımı: Osman Koç & Erdem Dilbaz

Grafikler: Erdem Dilbaz & Elif Demirci

Programlama: Osman Koç

Fotoğraflar: Cansu Turan

Leave a Reply