nerdworking | experience design

Information

This article was written on 22 Nov 2011, and is filled under events, life, works.

Current post is tagged

, , , , ,

Sansüre Karşı Bir İmza Kampanyası: Senin Yüzünden

 

İnternete ilk ulaştığımızda Türkiye’deki şanslı azınlık olduk. Yıllarca kıs kıs gülerek kendi aramızda eğlendik, çalıştık, konuştuk. Sistemler gelişti kablolar girdi memlekete ve şimdi 35 milyon kullanıcıdan bahsediyoruz. Rakam çok gözüküyor ama bakmayın çok olduğuna; neredeyse 20 yıllık yol gidildi internet kullanıcısın hala azınlık olmaya zorlayan devlet mantığından vazgeçilmedi.

Herkes birbiriyle konuşup bilgiler hava uçuşunca kontrol tüm devletlerin elinden gitmeye başladı. Demokratik bir yere varır mı bu yolun sonu şimdiden kestirmek mühim değil; doğasından faydalanabiliyor muyuz bu önemli.

BTK‘nın filtre sistemi bugün devreye girdi. EngelliWeb herkesin katkısıyla hangi pakette hangi siteler devlet tarafından filtrelenmiş buluyor. Ve bizler biliyoruz ki devlet eliyle filtre sansür anlamına geliyor. İç çamaşır markaların sitelerini mahrem sayacak kadar aciz, acınası, sapkın bir grup insanın Türkiye’nin özgür ve özgün geleceğine ulaşmasında kendi yolunu bulmasını istemeyen, insanları yola getirmek amacı güden bu uygulamalara karşı çalışıyoruz.

Anadolu Üniversitesi Grafik Bölümü öğretim üyelerinden Ebru Baranseli’nin kişisel sergisi için hazırlanan bir imza kampanyasıyla 22 Kasım‘a merhaba diyoruz:

Senin Yüzünden.org sitesine giriyor, kamerayı açıyorsunuz. Yüzünüzü ortaya koyup, gözlerinizi kapatıp senin yüzünden neler olduğunu ve senin yüzünden nelerin değişebileceğini yazıyorsunuz. Siteyi ve mesajlarımızı paylaşıp ve ulaşması gereken herkese kampanyayı ulaştırıyoruz. Şimdi azınlıktan çoğunluğa geçiyoruz!

SENİNYÜZÜNDEN.ORG

NOT: Ebru Baranseli’nin bu ve diğer çalışmaları 30 Kasım – 2 Aralık arası 16. İnternet Haftası kapsamında İzmir Atatür Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği kişisel sergisinde izlenebilecek.

Bizim de teknlojilerini geliştirdiğimiz proje emeği geçen ve geçecek Kaan Ertük, Deniz Tan, Ebru Baranseli, Osman Koç, Berhan Soylu, Visio-vox, Sigma RD’ye teşekkürlerimizi sunar ailelerden de çocuklarımızı devletin ulaşamayacağı yerlere saklamalarını dileriz.

Leave a Reply