nerdworking | experience design

Information

This article was written on 03 Oct 2011, and is filled under events, works.

Current post is tagged

, , , , , , , , , , , ,

Kırık bir sergi: “Affective State / Duygulanım Hali” (Son gün: 5 Ekim)

Fotoğraf: Yalçın Ata

NERDWORKING sanat kollektifi olarak işbirliklerine hep açıktır. Piyasadan kafamızı kaldırıp bizi heyecanlandıracak projeler geldiğinde eşlik eder, iş üretir, herkese açık olduğunu bildiğimiz sergilere katılırız. Bu yıl katıldığımız en heyecan verici sanat projelerinden biri de Parlor X‘in hazırladığı “Affective State / Duygulanım Hali” sergisi oldu.

Lalin ve Suzin Akalan kardeşlerden gelen bir çağrı ile Tophane-i Amire’ye gittik. Sarnıçları ve kubbeyi gördük. NERDWORKING sanatçıları dışında Elif Boyner, Lara Kamhi, Miray Özcan, Tolga Çokdeğer’in de işlerinin sergileneceğini öğrendik. Hemen hepsinin aklı havadadır. Güzel anlamda, iyi açılırlar. Bize tanınan imkân ve lokasyonu görünce bu işten geri adım atılmayacağını gördük, işin içine daldık.


Görkem Şen eşsiz bir iş çıkarttı. Sarnıcın tavanından sarkan kendi yaptığı vurmalıları farklı kalınlıktaki yaylarla birbirine bağladı. Yaylara vurduğunuzda farklı tonlarda lightsaber sesleri duyuyorsunuz. Saatlerce tutulmak garanti.

Bir diğer sarnıçta da Candaş Şişman’ın 20 dakikalık bir videosu oynuyor. Ağlar ve yapılar üzerine estetik döktüren Candaş’ın işinden bir kareyi de aşağıda paylaşıyoruz.

Bir de tabi bu serginin en büyük işi var. Kubbenin modellenmesini Can Dinlenmiş, Prodüktörlüğünü Erdem Dilbaz’ın yaptığı animasyonlarını Mert Kızılay’ın hazırladığı ve ses tasarımını da Görkem Şen ile Tolga Çokdeğer’in yaptığı “Deus Ex Machina” kubbeyi gök kubbeye çeviren devasa bir mapping işi.

Fotoğraf: Yalçın Ata

Standart projektörlerle teknik olarak bir kubbeyi kaplamak çok zahmetli bir iştir. Visio-vox ekibi bizimle işbirliği yaparak – ki bu sabahlamak demektir – 4 adet 15.000 ANSI Lumen’lik projektörleri bir şekilde birleştirmeyi başardılar. Aşağıda Miray Özcan’ın heykelleri, Lalin – Suzin Akalan’ın ağaç kökü ve yukarıda devasa bir mapping’le yerdeki minderlere uzanıp galaksileri izleyebilirsiniz.

Tophane-i Amire’deki sergi 5 Ekim’e kadar her gece 19.00 – 00.00 arasında gezilebiliyor. Giriş anayol tarafında, aşağıdan yapılıyor.

Leave a Reply